Średnia pensja brutto w Polsce wg. GUS: 3 404,00 zł
Średnia pensja brutto w serwisie JakaPensja.pl: 4 207,00 zł
Liczba wycenionych/wszystkich ofert w bazie: 21 / 106160
9 892,00
zł brutto
2008
rok

Ile zarabia Poseł Sejmu RP

źródło:www.polityka.pl dodane:11.03.2010

Kiedy Jolanta Kwaśniewska wyprowadziła się ze swoim mężem z Pałacu Prezydenckiego, to pierwszy raz po 10 latach wsiadła do samochodu po stronie kierowcy. Wieczorem przy jednej z warszawskich ulic zaparkowała i wrzuciła kilka złotych do parkomatu. Opowiada, jak podszedł do niej wtedy bezdomny i pouczył: „Pani Jolanto, po osiemnastej to postój jest już bezpłatny”. Gdy wyszła z roli Pierwszej Damy, na nowo musiała nauczyć się płacić swoje rachunki.

Koszty życia głowy państwa i jego małżonki, która zwyczajowo nie podejmuje pracy zarobkowej, spoczywają na podatnikach. Dlatego prezydentowi Kaczyńskiemu podczas czterech lat urzędowania oszczędności wzrosły z około 20 do ponad 300 tys. zł. Dzięki wysokim zarobkom wspomógł też swoją córkę i zięcia w zakupie luksusowego apartamentu w Gdyni, zaciągając wspólnie z nimi kredyt na 330 tys. franków szwajcarskich.

Zamrożone na czas kryzysu pensje tak zwanej erki stopniały w projekcie budżetu na przyszły rok. Zasadnicza pensja prezydenta to dziś 12 365 zł 22 gr. Do tego Lech Kaczyński ma dodatki: funkcyjny – 5299 zł 38 gr i za wysługę lat. W sumie głowie państwa płacimy miesięcznie 20 137 zł 64 gr brutto. W porównaniu z pensjami jego kolegów prezydentów z innych krajów nie są to zarobki imponujące. Nawet po podwyżce o 690 zł, którą dostanie z pierwszą styczniową pensją w 2009 r. Ale podatnicy fundują prezydentowi o wiele więcej. Druga w porządku konstytucyjnym osoba w państwie – marszałek Sejmu – dostaje za swoją pracę 15 049 zł 90 gr pensji. Donald Tusk zarabia nieco więcej od Bronisława Komorowskiego, ale mniej od prezydenta, dokładnie 16 700 zł (od stycznia o 565 zł więcej) i ma więcej wydatków bieżących. Z premierowskiej pensji nie udało mu się wiele odłożyć. Według oświadczenia majątkowego za ubiegły rok, Tusk ma około 95 tys. oszczędności, tyle samo co trzy lata temu. Najmniej zarabiają posłowie. Jeżeli parlamentarzysta rezygnuje z innej pracy zarobkowej, pobiera w Sejmie pensję 9892 zł 33 gr brutto. Za pracę w komisjach (niektórzy posłowie udzielają się w kilku) dostają dodatki (10–20 proc. uposażenia). Na wydatki poniesione w związku z wykonywaniem mandatu poseł dostaje też 2473 zł miesięcznie. Dieta ta jest wolna od podatku i nie może być zajęta przez komornika.

Znajdź pracę
Czy informacja o pensjach jest wiarygodna? Jak to działa? Zawody w Polsce

Mechanik

Średnia pensja
Minimalna pensja
Maksymalna pensja
2 250,00 zł
2 250,00 zł
2 250,00 zł
Oferty pracy dla Ciebie
Ile chciałbyś zarabiać zł brutto
W jakim województwie
W jakiej branży
Jak często oferty?
Podaj swój e-mail
Subsktybuj
Porady dla szukających pracy

Największe błędy popełniane przez poszukujących pracy

Każdy z nas popełnia błędy: mniejsze lub większe, niosące mniej lub bardziej znaczące konsekwencje. Także podczas poszukiwania pracy. Jakie są zatem te największe pomyłki w trakcie poszukiwań pracy?

Jak skutecznie szukać pracy w internecie?

Poszukiwanie pracy w dużej mierze odbywa się dziś w internecie, jednak samo przeglądanie ofert w portalach pracy to tylko początek. Jak zatem skutecznie szukać pracy w globalnej sieci?
Copyright ® 2008-2018 JakaPensja.pl
Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.